Kamienie

Granit

Granit to najpopularniejszy materiał w kamieniarstwie.

Swoją popularność zawdzięcza zarówno dużej dostępności (granity krajowe, np. z niedalekiego Strzegomia, granity zagraniczne) jak i świetnym parametrom. Jest po prostu naturalnie najtwardszy – odporny na uszkodzenia, zarysowania, wysokie i niskie temperatury, działanie deszczu. Dostępny jest w w wielu odcieniach szarości, bieli, różu, czerwieni, zieleni i zestawieniach dwukolorowych.
Dzięki swojej charakterystyce granit wykorzystywany jest bardzo szeroko – na zewnątrz jak i wewnątrz. Jest świetnym materiałem na blaty kuchenne, blaty łazienkowe, schody wewnętrzne i zewnętrzne, parapety, podłogi, fasady, mury i murki, nagrobki, płyty okolicznościowe.

Marmur

Marmur to od stuleci kwintesencja elegancji.

Jest szeroko wykorzystywany i świetnie sprawdza się na schodach, parapetach, blatach łazienkowych, okładzinach ściennych i elementach kominków. Polecany jest głównie do wnętrz. Kochany za różnorodną kolorystykę, niespotykane, fantazyjne użylenie. Najpopularniejsze kolory to biel i czerń. Dostępne są też czerwienie, róże, brązy, odcienie niebieskiego. Marmury, które wykorzystujemy w pracy pochodzą z Włoch, Hiszpanii oraz Turcji Chin i Indii.

Marmur świetnie przewodzi ciepło, dlatego sprawdzi się jako posadzka na ogrzewaniu podłogowym. Marmur jest czasem też wybierany na blaty kuchenne, czego nie zalecamy gdyż jest materiałem zbyt mało odpornym na zabrudzenia. Świetnie sprawdzi się natomiast w łazienkach, nie tylko na blatach, ale też zastępczo dla płytek ceramicznych.

Konglomeraty

Konglomeraty powstają ze zmielonego kamienia złączonego z żywicą poliestrową.

Najczęściej spotykane konglomeraty to konglomeraty kwarcowe, konglomeraty marmurowe i konglomeraty granitowe. W ponad 90 procentach konglomeraty są materiałami naturalnymi. Pozostała domieszka żywicy spaja je i nadaje im świetne właściwości użytkowe (twardość, odporność), co czyni je doskonałymi materiałami w bardzo dobrej proporcji jakości do ceny (są tańsze od materiałów w 100 procentach naturalnych).

Najpopularniejszy jest konglomerat kwarcowy, który wykorzystujemy we wnętrzach, nie tylko na blaty kuchenne i łazienkowe, ale też na schody, parapety czy też okleiny ścienne.

Drugim pod względem popularności konglomeratem, który wykorzystujemy w naszym zakładzie kamieniarskim jest konglomerat granitowy.

 
 
 
 
 

Spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe są wielkoformatowymi, idealnie płaskimi płytami składającymi się ze sprasowanych i spieczonych granulatów kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych, a także pigmentów ceramicznych.

Technologia pozwala na ich idealne docinanie pod konkretne wymiary. Dzięki swojej lekkości i wytrzymałości są bardzo uniwersalne – sprawdzą się na elewacjach budynków jak i na podłogach, kominkach, blatach kuchennych, a nawet frontach meblowych.
Płyty ze spieków kwarcowych są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i zabrudzenia, a dodając do tego dostępność ponad 100 wzorów, stanowią bardzo atrakcyjną opcję m.in. wykończenia ściana budynku na zewnątrz i wewnątrz.

 
 

Trawertyn

Trawertyn, zwany alabastrem egipskim, gdyż w starożytnym Egipcie wyrabiało się z niego wazy i posągi, to porowata, wapienna skała osadowa zbudowana głównie z kalcytu i aragonitu.

Z wyglądu Trawertyn zbliżony jest do marmuru. Jest jednak bardziej porowaty i miększy, ale też lżejszy (jest przy tym odporny na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne). Najczęściej występujące trawertyny są koloru białego z możliwymi żółtymi lub czerwonymi uwarstwieniami. Największe złoża tego kamienia znajdują się m.in. niedaleko włoskiego Tivoli (fasada Bazyliki św. Piotra na Watykanie została wykonana z trawertynu z Tivoli) czy w tureckim Pamukkale.
Jest więc to kamień ponadczasowy i odpowiedni do wielu zastosowań. Świetnie sprawdza się na podłogach (idealnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe), od łazienek przez kuchnię po salon oraz na ścianach, zarówno łazienek jak i przedpokojów czy eleganckich jadalni. Sprawdzi się też na wewnętrznych schodach czy parapetach, jak również umywalkach i brodzikach prysznicowych.

 
 
 
 
 

Onyks

Zbliżony do marmuru luksusowy kamień, który wykorzystuje się w celach dekoracyjnych.

We wnętrzach – jako np. przepierzenia, panele ścienne w salonach, okładziny ścian wysp kuchennych, elementy na obudowach kominków. Onyks to kamień wyjątkowy – gdyż dzięki przepuszczaniu światła, żyłkowanej powierzchni, tworzy wielobarwne efekty, przepiękne głębokie gry kolorystyczne. Onyksy występują w wielu barwach, różniących się intensywnością i odcieniami w ich obrębie – od stonowanych szarości i beży, po głębokie brązy, żółcie, róże, zielenie i czerń.
Decydując się na dekoracyjne onyksy warto je podświetlić i pamiętać, że ich naturalne piękno przyćmi każdą inną sztukę, którą będziemy prezentować we wnętrzach.